Výstava koronavirus

O výstavě

Pandemie koronaviru ochromila Českou republiku doslova ze dne na den. Tato naprosto výjimečná doba přinesla, a jistě ještě bude přinášet, situace, na které se dá jen těžko připravit. Změnila život milionům lidí na celém světě. Díky ní si mnozí uvědomili, co je v životě nejdůležitější. Tato doba je těžká také pro novináře a fotografy, kteří chtějí své čtenáře informovat co nejlépe a co nejrychleji. Zejména práce reportážního fotografa je náročná, neboť musí mít neustále přehled o aktuálním dění, být okamžitě připraven reagovat na nenadálé události, aby mohl být v centru dění a pracovat. Tak tomu bylo, i když většina lidí musela z důvodu bezpečnostních opatření zůstat doma.

Díky této pandemii vznikly také úžasné fotografie, které přinášely čtenářům nejen představu o situaci v době karantény, ale i zachytily atmosféru neobyčejných a ojedinělých okamžiků. Chceme vám nyní představit ukázku práce ostravských reportážních fotografů, kteří se právě o výše uvedené snažili objektivy svých fotoaparátů. Podívejte se na snímky deseti z nich: Adolf Horsinka (MF DNES), Lukáš Kaboň (Deník), Pavel Netolička (freelancer), Jaroslav Ožana (ČTK), Vladimír Pryček (ČTK), Alexandr Satinský (MF DNES), Lukáš Ston (freelancer), Martin Straka (freelancer), Petr Sznapka (ČTK) a Jiří Zerzoň  (freelancer).

Adolf Horsinka, FREELANCE

Adolf Horsinka se narodil v prosinci 1984 v Bílovci. Fotografii se zabývá již 20 let, kdy nejprve vystudoval Střední integrovanou školu a poté Střední uměleckou školu v Ostravě. Ještě před dokočením čtvrtého ročníku v roce 2006 začal spolupracovat s Moravskoslezským Deníkem, kde jako fotoreportér působil do ledna roku 2009. Poté nastoupil do Mladé Fronty DNES, kde jako externí spolupracovník působí dodnes. Posledních 7 let pracuje jako fotograf na volné noze a spolupracuje s řadou regionálních i celostátních magazínů, ve kterých publikuje převážně portréty. Působil také jako externí fotograf pro ČTK a pro různé instituce dokumentuje sportovní, kulturní a společenské akce.

Lukáš Kaboň, FREELANCE

Lukáš Kaboň se narodil v říjnu 1990 v Ostravě. Po studiu na obchodní akademii a následném studiu na Ostravské univerzitě, obor informační technologie, nastoupil v roce 2013 jako fotograf do ostravské redakce Moravskoslezského deníku, kde působí doposud. Věnuje se především reportážní a sportovní fotografii. Hned dvakrát zabodoval v soutěži Sportovní fotografie, kterou každoročně vyhlašuje Klub sportovních novinářů ČR, za rok 2019. Stal se vítězem kategorie Sport-Série (díky sérii snímků z mistrovství Evropy žen v softbalu). Za snímek z brankoviště pořízený během mistrovství světa v para hokeji získal cenu poroty – čestné uznání. Dlouhodobě také spolupracuje s mezinárodní zpravodajskou fotoagenturou Anadolu Agency, pro kterou pokrývá oblast České republiky.

PAVEL NETOLIČKA, FREELANCE

Pavel Netolička se narodil v roce 1993 v Bílovci. Fotografii se začal věnovat v roce 2010 a od roku 2018 je externím fotoreportérem Deníku. Aktuálně se věnuje především sportovní, reportážní a portrétní fotografii.

Jaroslav Ožana, ČTK

Jaroslav Ožana se narodil v roce 1967 v Ostravě. K fotografování ho přivedl starší bratr už na základní škole. Po maturitě pracoval ve Vítkovických železárnách. Po roce 1990 začal studovat fotografii na Lidové konzervatoři v Ostravě pod vedením Antonína Pochyly. V roce 1994 byl přijat na Institut tvůrčí fotografie Slezské univerzity (ITF SU) v Opavě a o rok později nastoupil jako fotograf do České televize. Po půl roce zde končí a stává se kmenovým fotoreportérem ostravské redakce MF Dnes. V lednu 2009 pak odchází z MF Dnes a nastupuje jako agenturní fotograf v České tiskové kanceláři (ČTK), kde pracuje dosud.

Vladimír Pryček, FREELANCE

Vladimír Pryček se narodil v listopadu 1974 ve Vítkově. Fotografie ho bavila již od útlého věku. Intenzivněji se jí začal věnovat v roce 1998 po přijetí do Fotoklubu Art Collegium ve Frýdku-Místku. Tím odstartovala dlouholetá spolupráce a následovalo několik projektů zakončených výstavami. V roce 2003 se stal spolupracovníkem Fotobanky ČTK, kde působí dodnes. Od roku 2018 působí v Ostravské redakci České tiskové kanceláře (ČTK) jako externí fotograf. Také spolupracuje s Magazínem Patriot a je externím fotografem v Moravskoslezském Deníku.

Alexandr Satinský, MF DNES

Alexandr Satinský se narodil v březnu 1963 v Ostravě. Po absolvování gymnázia navštěvoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, VŠB v Ostravě. Ani jednu nedokončil. Po absolvování dvouleté vojenské základní služby u tankového pluku v Podbořanech pracoval v různých zaměstnáních: úklidová četa na nádraží, metař, topič v ZOO, soustružník, železář. Od roku 1993 pracuje jako fotograf v MF DNES. Rozvedený, tři dcery. Nejvíce si cení práce fotografa Viktora Koláře.

Lukáš Ston, Freelance

Lukáš Ston se narodil v červnu 1987 v Ostravě. Vystudoval Střední školu dopravní ve Vítkovicích. Chvíli pak strávil také na VŠB-TU Ostrava, obor elektrotechnika a informatika. Zjistil ale, že vysoká pro něj není to pravé ořechové a v prvním ročníku studium ukončil. Fotografií se začal zabývat profesionálně v roce 2013, díky otci jeho přítelkyně Martinovi Strakovi, kdy sledoval jeho práci a našel se ve focení hlavně motosportu a reportáží. Zásluhu na tom mají i jeho přítelkyně Lucie Straková a kamarádka Michaela Šamšová, které mu pořád opakovaly, aby si nefotil jen do šuplíku. Později se focení vyvinulo ve větší spolupráce – mezi hlavní patří zejména Masarykův okruh Brno, Czech Stunt Day a externí spolupráce s FC Baník Ostrava, Magazínem Patriot a Moravskoslezským deníkem. Mezi jeho zahraniční zkušenosti patří například svatba ve Španělsku, reportáž v Německu, motoristické akce v Dubaji a Nizozemsku.

Martin Straka, FREELANCE

Martin Straka se narodil v říjnu 1967 ve Frýdku-Místku. V médiích je od roku 1992, nejdelší stálé angažmá prožil v MF DNES a v Deníku Sport. Osmým rokem je na volné noze. Vedle fotografování a psaní komentuje v několika televizních stanicích automobilové závody a je hlasem Masarykova okruhu v Brně. Vydal tři knihy: Když fotoreportér musí, Mezi oceány a RACING’N’ROLL. Získal řadu ocenění, například Zlaté oko pro nejlepší fotografii motorsportu či opakovaně dostal Zvláštní cenu města Katovice. Pandemii snímal pro časopis Reflex od vyhlášení stavu nouze. Vedle ryzího dokumentu přišel s myšlenkou na „KORO AKTY“, které magazín otiskl na šesti stranách. Jde o ženy, kterým virus vzal jejich práci.

Petr Sznapka, FREELANCE

Petr Sznapka se narodil v červenci roku 1966 v Ostravě. Po studiu na Střední škole elektrotechnické, pokračoval ve studiu na VUT v Brně, obor technická kybernetika. Fotografii se věnuje od střední školy. Od roku 1998 se plně věnuje oboru digitální fotografie. Úzce spolupracoval s CANON CZ v začátcích digitální fotografie, psal recenze do odborných časopisů, účastnil se jako lektor na odborný výstavách a seminářích. V roce založil 1996 firmu GRADIVA, která se po celou dobu své činnosti do současnosti věnuje digitální fotografii a velkoplošnému tisku fotografii. Od roku 2002 je externím fotografem ČTK. V profesním životě se věnuje hlavně reportážní fotografii. 

Jiří Zerzoň, Freelance

Jiří Zerzoň se narodil v červnu roku 1971 v Novém Jičíně. Od roku 1998, kdy začal jako fotoreportér externě pracovat pro tehdejší regionální noviny Svoboda (dnešní Moravskoslezský deník) a celostátní Blesk, prošel jako externista celou řadou regionálních a celostátních novin a časopisů (Ostravský Večerník, Deník Šíp, Moravskoslezský deník, MF Dnes). V současné době se zabývá převážně průmyslovou fotografií, fotoreportážemi a focením portrétů pro Českou televizi, Hospodářské noviny, přílohu HN časopis Ego!, časopis Ekonom, Forbes a Vlasta. Mimo novin a časopisů spolupracuje také s reklamními a PR agenturami.