Snímky z Ostravy ve finále CZECH PRESS PHOTO

Úspěch fotografa Lukáše Kaboně. Jeho snímky z Ostravy jsou ve finále Czech Press Photo

Letošní ročník fotografické ceny Czech Press Photo se nese ve znamení pandemie nového typu koronaviru. Přesto se tu neztratily ani jiné události. A v prestižní kategorii Aktualita bojuje také fotograf Deníku Lukáš Kaboň se snímkem ze střelby v ostravské nemocnici. Snímky nyní může získat i hlavní tuzemské ocenění pro fotografy. Zda uspěje, se dozvíme 2. prosince.  
 
Mezinárodní porota vybrala nominované snímky ve dvacátém šestém ročníku fotografické soutěže Czech Press Photo. Soutěžilo se v sedmi fotografických kategoriích, kde porota posuzovala jednotlivé snímky a série společně. Pět odborníků hodnotilo více jak pět tisíc přihlášených fotografií od 288 autorů z Česka a Slovenska.
 
„Organizace letošní poroty a soutěže byla dramatická. Termíny příletů zahraničních porotců jsme nechávali na poslední chvíli. Doufala jsem, že vše vyjde podle harmonogramu. Mezinárodní porota se skutečně sešla a zasedala v souladu se všemi nařízeními vlády v Czech Photo Centre. Fotografií dorazilo více než v předchozím ročníku a porota ocenila, že se mezi přihlášenými snímky neopakovalo pouze téma pandemie,“ říká ředitelka soutěže Czech Press Photo Veronika Souralová.
 
„Nyní stojíme před otázkou, jakým způsobem proběhne vyhlášení výsledků a předání cen. Samozřejmě bychom se s oceněnými fotografy rádi sešli, ale vzhledem k současné situaci připravujeme i variantu on-line. Porota mohla v každé kategorii ocenit pouze tři práce, kvalitních snímků dorazila celá řada a právě ty doplní oceněné snímky a budou dokumentovat uplynulý rok na premiérové výstavě v Národním muzeu,“ dodává Souralová. 
 
Mezinárodní porota zasedala v galerii Czech Photo Centre ve složení Joe Klamar z Agence France-Presse, reportážní fotografka z USA Nicole Tung, australský fotograf ChrisMcGrath z Getty Images, český fotograf Herbert Slavík a šéf fotobanky ČTK Petr Mlch.
 
Fotografie roku bude vyhlášena společně s výsledky v kategoriích na slavnostním ceremoniálu 2. prosince v Národním muzeu. Forma ceremoniálu bude upřesněna podle příslušných nařízení vlády.
 
OTÁZKY PRO LUKÁŠE KABONĚ:
Jak s odstupem času vzpomínáte na ty strašné chvíle u ostravské fakultní nemocnice?
Pamatuji si to jako dnes. Bylo kolem osmé hodiny ráno, když jsem se dozvěděl, že se údajně střílí v ostravské fakultce. Ale až po cestě k nemocnici jsem začínal chápat, že to bude vážnější, než jsem si v první chvíli byl schopen připustit. V tu chvíli ještě nikdo pořádně nevěděl, jestli je střelec na místě, utekl, nebo ho policie zadržela. S odstupem času uznávám, že i z mé strany to bylo trochu nezodpovědné, jet bezhlavě na místo. Ale i kdybych měl více informací, tak jako tak bych na místo dříve či později dorazil. Rozhodně to ale nebylo nic příjemného sledovat celou nepřehlednou situaci kolem nemocnice. Člověk na to není vůbec zvyklý.
 
Máte nějaký obraz, který vám z těch dní utkvěl v paměti a který jste dlouho nemohl vymazat z paměti?
Jedna fotografie mi zůstala v paměti živě hodně dlouho, a to jak paní objímá slečnu a obě pláčou. Fotografii jsem pořídil při pietě. Následně za mnou přišel starší pán a říkal, že jim tam zemřela dcera. Člověk si v takových chvílích vždy uvědomí, že se to může stát úplně každému z nás. Pomalu to bude rok od té osudné události. Chtěl bych, kdyby to šlo i osobně, ještě jednou vyjádřit opravdu upřímnou soustrast všem pozůstalým obětí střelby.
 

Lukáš Kaboň

Lukáš Kaboň se narodil v říjnu 1990 v Ostravě. Po studiu na obchodní akademii a následném studiu na Ostravské univerzitě, obor informační technologie, nastoupil v roce 2013 jako fotograf do ostravské redakce Moravskoslezského deníku, kde působí doposud. Věnuje se především reportážní a sportovní fotografii. Hned dvakrát zabodoval v soutěži Sportovní fotografie, kterou každoročně vyhlašuje Klub sportovních novinářů ČR, za rok 2019. Stal se vítězem kategorie Sport-Série (díky sérii snímků z mistrovství Evropy žen v softbalu). Za snímek z brankoviště pořízený během mistrovství světa v para hokeji získal cenu poroty – čestné uznání. Dlouhodobě také spolupracuje s mezinárodní zpravodajskou fotoagenturou Anadolu Agency, pro kterou pokrývá oblast České republiky.

Prev Foto 43. týdne
Next Foto 44. týdne

Comments are closed.